Poskytli ste ako spoločník pôžičku Vašej spoločnosti? Poskytnutie pôžičky spoločníkom nie je v súčasnosti nič ojedinelé, avšak čo robiť v prípade, ak spoločnosť “vďaka” tejto pôžičke dosiahla záporné imanie? So záporným imaním sa spája nielen nedostatočný rating v bankovom sektore, signalizujúca platobná neschopnosť, neatraktivita medzi obchodnými partnermi, ale aj povinnosť podať na vlastný podnik návrh na konkurz alebo inštitút “spoločnosť v kríze”. Daná situácia je riešiteľná veľmi jednoduchým krokom, a to kapitalizáciou.
Zvýšenie vkladu do základného imania
Spoločník je v postavení veriteľa, ktorý má pohľadávku voči obchodnej spoločnosti, ktorá je jeho dlžníkom. Z pohľadu spoločnosti (dlžníka) je možné hovoriť o kapitalizovaní záväzku, keďže spoločník (veriteľ) získa namiesto inkasa pohľadávky kapitálovú účasť priamo v tejto spoločnosti. Pohľadávka veriteľa vstupuje do základného imania spoločnosti dlžníka.
V tomto prípade sa kapitalizovaná pohľadávka považuje za nepeňažný vklad a pri jej oceňovaní je potrebné postupovať v zmysle § 59 Obchodného zákonníka.
(1) Vkladom spoločníka je súhrn peňažných prostriedkov (ďalej len „peňažný vklad“) a iných peniazmi oceniteľných hodnôt (ďalej len „nepeňažný vklad“), ktoré spoločník vkladá do spoločnosti a podieľa sa nimi na výsledku podnikania spoločnosti.
(3) Nepeňažný vklad do spoločnosti a určenie peňažnej sumy, v akej sa nepeňažný vklad započítava na vklad spoločníka, sa musia uviesť v spoločenskej zmluve, zakladateľskej zmluve alebo v zakladateľskej listine, ak tento zákon neustanovuje inak. Hodnota nepeňažného vkladu sa určí znaleckým posudkom, ktorý musí obsahovať aj:
- opis nepeňažného vkladu,
- spôsob jeho ocenenia,
- údaj o tom, či jeho hodnota zodpovedá emisnému kurzu upísaných akcií splácaných týmto vkladom alebo hodnote prevzatého záväzku na vklad do spoločnosti.
Dohodnite si stretnutie ešte dnes a radi s Vami prekonzultujeme možnosť kapitalizácie záväzku.